O metodzie leczenia traumy i stresu Somatic Experiencing ®
Czym jest Somatic Experiencing ®?
Jest to efektywna metoda leczenia traumy i objawów silnego/chronicznego stresu
Twórcą metody jest dr Peter Levine, który w trakcie niemal pół wieku swojej pracy jako terapeuta, opracował schemat uwalniania traumatycznego doświadczenia w sposób bezpieczny, łagodny i oparty na neurobiologii, fizjologii i psychologii
Praca w SE® opiera się na stopniowym i uważnym „resetowaniu” traumy/stresu z poziomu układu nerwowego, co pozwala ciału i umysłowi na powrót do równowagi
SE® nie jest metodą psychoterapii – nie skupiamy się w niej zbyt dużo na przeszłości, nie wracamy do szczegółów traumatycznych wydarzeń. Interesują nas fizjologiczne i psychiczne skutki, które nie pozwalają cieszyć się życiem.
Czym jest trauma?
Trauma jest wewnętrznym kaftanem bezpieczeństwa, który tworzy się w chwili, kiedy moment przerażenia zostaje zamrożony w czasie. Dławi on rozwój poczucia istnienia i tłamsi próby pójścia naprzód w życiu. Odłącza nas od nas samych, od innych, od natury i od ducha. Kiedy przytłacza nas zagrożenie, jesteśmy jak zamrożeni w lęku, tak jakby cała nasza instynktowna energia przetrwania została pobudzona, ale jakbyśmy nie mieli dokąd pójść. (Peter A. Levine)
Dla układu nerwowego trauma oznacza, że coś, co działo się „za szybko, za mocno i za intensywnie”
Kiedy doświadczamy tego typu sytuacji, nasz organizm stosuje najmądrzejszą dostępną mu strategię przetrwania: zamraża się, lub próbuje walczyć/ucieka. W traumie ta reakcja zostaje uwięziona na poziomie neuronalnym, przez co tracimy zdolność do swobodnego funkcjonowania w codzienności
Ludzie mają różną percepcję i odporność, dlatego inaczej reagują na dane wydarzenie.
Trauma nie jest objawem słabości! Trauma jest skutkiem mądrości- Twoje ciało robiło to, co mogło w danej chwili zrobić najlepiej
Komu może pomóc Somatic Experiencing ®?
Osobom z PTSD (Zespół Stresu Pourazowego)
Osobom, które w skutek wydarzenia traumatycznego nie rozwinęły pełnego PTSD, ale mierzą się wciąż ze skutkami tamtych wydarzeń jak np. stany lękowe, bezsenność, sensoryczna, koszmary senne, trudności w relacjach społecznych, depresja, poczucie osamotnienia, ataki paniki, kompulsje, nieufność itp.
Osobom, które cierpią na choroby psychosomatyczne, ból fizyczny o niezdiagnozowanej przyczynie
Osobom, których praca na co dzień oznacza funkcjonowanie w silnym stresie/w zagrożeniu życia lub zdrowia jak lekarze, policjanci, żołnierze, strażacy, pracownicy misji humanitarnych itp.
Kto może prowadzić sesje SE ®?
Sesje SE® można prowadzić po ukończeniu minimum 2 lat z 3 letniego szkolenia, które nadzoruje European Association for Somatic Experiencing (EASE), reprezentujące Somatic Experiencing Trauma Institute (SETI, USA).
Praktyce SE® nie zawsze są psychologami- mogą być to również lekarze fizjoterapeuci, pedagodzy i Ci, którzy w swojej pracy spotykają się z ludzkim bólem, dyskomfortem a czasem- cierpieniem.
Jak wygląda sesja SE ®?
Sesja trwa ok 50 min.
Najlepiej, aby była prowadzona w miejscu, które jest bezpieczne, ciche i spokojne (choć jeśli zachodzi potrzeba- można także ją stosować w warunkach „bojowych”- w szpitalu, w jednostce wojskowej itp.)
Preferowany jest kontakt na żywo, ale w ostatnich miesiącach prowadzimy też z powodzeniem sesje on-line
Jeśli czujesz, że metoda jest dla Ciebie zapraszam na sesję.
Comments