top of page

O metodzie leczenia traumy i stresu Somatic Experiencing ®

W metodzie Somatic Experiencing ® poświęcamy szczególną uwagę zjawisku lęku, który zawsze sygnalizuje nam coś ważnego. Jeśli wsłuchamy się w sygnały płynące wówczas z ciała możemy zauważyć jak mocno rezonuje on z fizjologią np. ból brzucha, głowy, napięcie mięśni itp. Proces wywoływania lęku w naszym ciele jest związany min. z ciałem migdałowatym, któremu natura dała pierwszeństwo przed logicznym myśleniem, za które odpowiada min. kora mózgowa. Ewolucyjnie na pierwszym planie zawsze było przetrwanie (uciekasz przed mamutem, albo walczysz) nie rozmyślanie (mamutowi wszystko jedno, co sądzisz na jego temat i swoich szans na zbudowanie z nim relacji).

Dlatego też tak trudno nam zarządzać procesem lęku z poziomu myślenia. Przecież dobrze wiemy, że nam to nie służy; rozumiemy skąd się to bierze; może nawet spędziliśmy wiele godzin z terapeutą nad przyglądaniem się traumom z przeszłości. Ale mimo to miewamy momenty, kiedy ponownie wpadamy w błędne koło strachu. Nie jest to najprzyjemniejszy stan, dlatego większość z nas ma liczne strategie pomagające nam uciekać przed takimi myślami np. zajmujemy się czymś innym albo uciekamy w alkohol, kompulsje (uciekać również można w jogę, medytację itp.)

To jednak nie pomaga, bo w naszym układzie nerwowym utrwalamy informację, ślad pamięciowy, że ta myśl=zagrożenie dla życia. Jeśli przed czymś nieustannie uciekamy, to mózg uczy się uruchamiać automatycznie coraz silniejszą reakcję stresową w odpowiedzi na dany bodziec. Finalnie życie w permanentnym lęku może doprowadzić do ataków paniki, gdy układ nerwowy tak wyspecjalizował się w śledzeniu zagrożenia, że ciało reaguje eksplozją lęku, zanim my zdążymy pomyśleć, czy ma on jakiekolwiek uzasadnienie.

To, co może nam pomóc, to ucieleśnienie tego doświadczenia. Odczuwanie i urealnienie danego zjawiska w ciele pomaga nam wypracować nowe wzorce reagowania w układzie nerwowym.



Czym jest Somatic Experiencing ®?

  • Jest to efektywna metoda leczenia traumy i objawów silnego/chronicznego stresu

  • Twórcą metody jest dr Peter Levine, który w trakcie niemal pół wieku swojej pracy jako terapeuta, opracował schemat uwalniania traumatycznego doświadczenia w sposób bezpieczny, łagodny i oparty na neurobiologii, fizjologii i psychologii

  • Praca w SE® opiera się na stopniowym i uważnym „resetowaniu” traumy/stresu z poziomu układu nerwowego, co pozwala ciału i umysłowi na powrót do równowagi

  • SE® nie jest metodą psychoterapii – nie skupiamy się w niej zbyt dużo na przeszłości, nie wracamy do szczegółów traumatycznych wydarzeń. Interesują nas fizjologiczne i psychiczne skutki, które nie pozwalają cieszyć się życiem.


Czym jest trauma?

  • Trauma jest wewnętrznym kaftanem bezpieczeństwa, który tworzy się w chwili, kiedy moment przerażenia zostaje zamrożony w czasie. Dławi on rozwój poczucia istnienia i tłamsi próby pójścia naprzód w życiu. Odłącza nas od nas samych, od innych, od natury i od ducha. Kiedy przytłacza nas zagrożenie, jesteśmy jak zamrożeni w lęku, tak jakby cała nasza instynktowna energia przetrwania została pobudzona, ale jakbyśmy nie mieli dokąd pójść (Peter A. Levine).

  • Dla układu nerwowego trauma oznacza, że coś, co działo się „za szybko, za mocno i za intensywnie”

  • Kiedy doświadczamy tego typu sytuacji, nasz organizm stosuje najmądrzejszą dostępną mu strategię przetrwania: zamraża się, lub próbuje walczyć/ucieka. W traumie ta reakcja zostaje uwięziona na poziomie neuronalnym, przez co tracimy zdolność do swobodnego funkcjonowania w codzienności

  • Ludzie mają różną percepcję i odporność, dlatego inaczej reagują na dane wydarzenie.

  • Trauma nie jest objawem słabości! Trauma jest skutkiem mądrości- Twoje ciało robiło to, co mogło w danej chwili zrobić najlepiej


Komu może pomóc Somatic Experiencing ®?

  • Osobom z PTSD (Zespół Stresu Pourazowego)

  • Osobom, które w skutek wydarzenia traumatycznego nie rozwinęły pełnego PTSD, ale mierzą się wciąż ze skutkami tamtych wydarzeń jak np. stany lękowe, bezsenność, sensoryczna, koszmary senne, trudności w relacjach społecznych, depresja, poczucie osamotnienia, ataki paniki, kompulsje, nieufność itp.

  • Osobom, które cierpią na choroby psychosomatyczne, ból fizyczny o niezdiagnozowanej przyczynie

  • Osobom, których praca na co dzień oznacza funkcjonowanie w silnym stresie/w zagrożeniu życia lub zdrowia jak lekarze, policjanci, żołnierze, strażacy, pracownicy misji humanitarnych itp.

Kto może prowadzić sesje SE®?

  • Sesje SE® można prowadzić po ukończeniu minimum 2 lat z 3 letniego szkolenia, które nadzoruje European Association for Somatic Experiencing (EASE), reprezentujące Somatic Experiencing Trauma Institute (SETI, USA).

  • Praktyce SE® nie zawsze są psychologami- mogą być to również lekarze fizjoterapeuci, pedagodzy i Ci, którzy w swojej pracy spotykają się z ludzkim bólem, dyskomfortem a czasem- cierpieniem.


Jak wygląda sejsa SE®?

  • Sesja trwa ok 50 min.

  • Najlepiej, aby była prowadzona w miejscu, które jest bezpieczne, ciche i spokojne (choć jeśli zachodzi potrzeba- można także ją stosować w warunkach „bojowych”- w szpitalu, w jednostce wojskowej itp.)

  • Preferowany jest kontakt na żywo, ale w ostatnich miesiącach prowadzimy też z powodzeniem sesje on-line


Jeśli czujesz, że metoda jest dla Ciebie zapraszam na sesje 😊 Namaste, Kamila


1556 wyświetleń

Comments


bottom of page